Emberi fenotípusok

Emberi fenotípusok

Atlanti

2025. január 29. - NmPd

Leírás: Az Észak-atlanti és az Atlanto-mediterrán közötti típus. Morfológiailag hasonló a Nordikushoz, de tőle eltérően jellemzően sötét pimentációjú. Hosszú-vagy középhosszú agykoponya és hosszú arc jellemzi. Megtalálható szerte Nyugat-Európában, különösen Franciaország partvidékein. Gyakran…

Tovább

Kelet-mediterrán

Leírás: Egy hosszú agykoponyájú Mediterrán altípus, mely a Földközi-tenger térségének keleti részén honos, mint Dél-Olaszország, Görögország, Dél-Törökország és Jordánia területén. Keleten az Iráni, nyugaton pedig a Gracilis mediterrán cseréli fel. Az olaszoknál és a görögöknél gyakoriak a más…

Tovább

Brnói

Leírás: Többnyire unredukált Cro-Magnoni forma, mely Északnyugat-Európa őslakosságára jellemző, különösen Írországban. Általában világos bőr; sötétbarnától szőkéig terjedő haj, ugyanakkor a vörös haj is gyakori. Közeli rokona a Dalo-fálinak. A jellegzetes "ír" arcjellemzők, amik a Brnóit jellemzik,…

Tovább

Szubnordikus

Leírás: Egy Nordikus altípus Alpesivel keverve, Közép-Európában jellemző. Változatos és kevésé stabilizált, mint a többi környező típus. Összességében, a Szubnordikus antropometrikai és mofológiai értelemben kisebb-nagyobb mértékben a Nordikus és az Alpesi között van. Testfelépítés: Közép magasságú…

Tovább

Nyugat-balti

Leírás: Egy nagyrészt unredukált, kismértékben Kelet-európai hatásnak kitett Cro-Magnoni forma. Általában rövid agykoponyájú és robosztus. Viseli egyszerre a Dalo-fáli és a Balti jellemzőit. A Nyugat-balti egyike a Kelet-Európában élt ősi Cro-Magnoni népesség túlélőinek. Testfelépítés: Közép…

Tovább

Kelta-nordikus

                    Leírás: Nevét a korai kelta népekről kapta. A rómaiak előtt a Brit-szigeten megtelepedő vaskori népességtől származtatható. Alacsony koponyaboltozat, hosszú orr, középhosszú agykoponya és ferde homlok jellemzi; a Nordikus és a Dinári típusok jellemzőit ötvözi. Gyakori a…

Tovább

Nyugat-turáni

Leírás: A Kelet-Európában és Törökországban megtalálható nyugati Turáni változatok gyűjtőfogalma. Ez a típus nem túl gyakori, de jelentős. A Magyarországon megtalálható változata az Alföldi típus. Valószínűleg az ősmagyar, hun és tatár migrációk hozhaták be Európába és Törökországba. A nagyobb…

Tovább

Észak-indid

Leírás: Egy Indid altípus Pakisztánból és Északnyugat-Indiából, melyet gyakran az északról érkezett indoárja népvándorláshoz kötnek. Pandzsábban gyakori, ahol a szikhek és pandzsábiak, valamint doabok felső/harcos kasztjának jellemző típusa. Megtalálhatjuk még a rádzsputok és a pátharnok között,…

Tovább

Kelet-pamíri

Leírás: A leginkább Europid jegyeket mutató Pamíri változat. Leggyakrabban a Kelet-Tádzsikisztán és Észak-Afganisztán területén fekvő Pamír-hegységben élő pamíri népnél a leggyakoribb, különösen Rushan, Shugan és Vakhan környékén. Közelebb áll az Armenoidhoz, mint más Turániak. Az egykoron Nyugat-és…

Tovább

Mtebid

Leírás: A Kaukázus regionális típusa. Valószínűleg egy Alpinizált Dinári-Armenoid keveredés, mely a hegyvidéki élethez adaptálódott. A Mtebid a grúzok jellemző típusa, ugyanakkor gyakori még a csecsenek, ingusok és oszétok között is. Fizikai jellemzők: Világosbarna bőr; egyenes vagy hullámos,…

Tovább
süti beállítások módosítása